Květen 2017

Být OFF

30. května 2017 v 14:33 | Sig
Spousta lidí si myslí, že prolenošený čas je nadstandart, luxus, který si nemohou dovolit. Že je to zbytečnost, bez které se dá žít.
Je to fakt fakt?

Jenom odpočinkem přece dokážeme dobít baterky. A je naprosto jedno, jestli to bude v posteli s knížkou nebo na lekci jógy. Nebo na procházce (lesem samozřejmě).
Hlavně nemít výčitky, že marníme čas. Naopak.
Většina z nás si už odvykla lenošit. Někteří to dokonce považují za ztrátu času. Vždyť by se toho dalo tolik stihnout. Uklidit, napsat s dětmi úkoly, vyřídit e-maily. Jenže naše zásoby energie nejsou nevyčerpatelné. Taky se můžou dostat na nulu.

Zkuste si na pár hodin vypnout mobil. Třeba o víkendu, nebo prostě, když ho zrovna nepotřebujete ke své práci. Myslíte, že se vám nedostaví ten úžasně osvobozující pocit? Jasně, zpočátku si budete připadat spíš, jako byste měli abstinenční příznaky. Pupeční šňůra k takovému mobilu či notebooku totiž může být hodně silná. Ale nakonec pocítíte úlevu. Uvidíte. Protože si uvědomíte, že třeba během dvou, tří hodin, co bude mobil (počítač) vypnutý, se nestane nic tak závažného, co by nemohlo počkat.

A nakonec se můžete propracovat do fáze, že budete mít ztlumené vyzvánění třeba celý víkend (jako já). A na displej se podíváte až v neděli večer. A zjistíte, že svět se nezbořil a chleba levnější taky není.

Je totiž skvělé strávit čas jen sám se sebou, případně jen se svými blízkými.
Nebýt pořád online a k dispozici těm, co si vzpomenou, jen když něco potřebují.
Uvědomme si, že nikdo z nás není nepostradatelný.
A že každá práce chvíli počká.
A tak být taky občas OFF.

P. S. K této úvaze mě přivedl smutný příběh jednoho kolegy, který z přepracování utrpěl srdeční kolaps, havaroval se služebním autem (jsou to sice jen plechy, ale bohužel bylo jediné svého druhu a pouze zapůjčené, takže je kolem toho velký humbuk), momentálně leží na JIP a nikdo neví, jak to s ním dopadne.
Držím mu všechny pěsti, které mám.