Seznamka pro dárce

14. prosince 2016 v 14:12 | Sig
Otevírám prosklené dveře a vstupuji dovnitř. Nasávám tu známou vůni. Naposledy jsem ji cítila před 4 měsíci. Přesně takový je interval pro ženy, kdy smí opět vstoupit. Vyměníme si úsměvy se ženou na příjmu. Odebere mi bundu a já jí odevzdám průkaz. Podá mi jako pokaždé dotazník, abych ho vyplnila.

Sedám si mezi ostatní, kteří se přišli taky podělit o svou životadárnou tekutinu. V této chvíli už je vám nejspíš jasné, kde to vlastně jsem.

Vypisuji dvoustránkový dotazník. Ano, ano, ano, ne, ne, ano, ano. Mám problém si vzpomenout ve kterém roce jsem přišla o žlučník. Jako vždycky. Když ten čas tak rychle utíká a to, co se nám zdá jako rok, už je pryč minimálně dva nebo tři. Znáte to jistě i vy.

Vyplněno, odevzdávám a přesunuji se k odběru kontrolního vzorku. Pokaždé jsem v napětí, jestli budu mít všechny hodnoty v pořádku. Ne, že bych zanedbávala některá bezpečnostní opatření, ale stačí mít hodnoty železa pod průměrem a jsem pro tuto chvíli vyřazena.

Ale všechno je v pořádku, jen tu vánočku ke snídani jsem neměla jíst. Mám trošku zvýšený tuk v krvi. Nevím, proč jsem pojala podezření, že tučná vánočka je dietní. Že jsem si na ni neměla namazat máslo vím, takže byla jen s medem. Ale paní doktorka mě na to jenom upozornila a propustila mě. Takže mířím do občerstvovací místnosti. Čepuju si nápoj a zakusuji rohlík. Moc dobře si pamatuji, jak při jednom z odběrů zkolaboval můj kolega, který přišel na lačno. Musím si rýpnout, takže dodám, že ženu jsem tu zatím zkolabovat neviděla, jen asi tři muže. Dneska tam byl taky jeden, co to nezvládnul.

Lidí je tu poměrně dost, ale převažují muži. Nevím, jak je to možné, ale je to tak. Žen jsem napočítala jen několik a u jedné z nich jsem si zprvu nebyla jistá. Postavu měla jako kulturista, nejmíň 185 cm, holá hlava a z ženských znaků měla jenom prsa. Ale ani ta nebyla nijak zvlášť velká. Tipla bych maximálně jedničky. Co se týče tváře - možná by z ní byl sympatický muž, ale ženského neměla v sobě nic. Oblečená byla do sportovního trička, na nohou něco jako martensky a kapsáče. Věk bych netroufla odhadnout. Něco mezi 40 a smrtí.

Vedle ní seděl muž kolem čtyřicítky asi se svou matkou. Takový ten typ mamánka z nižší sociální vrstvy. Možná i té nejnižší - dle skromného a celkem opotřebovaného oblečení. A taky určitě konzervativního, protože jsem slyšela jak své matce (to byste museli vidět, jak vypadala, dá se to těžko popsat, od účesu ála ananas a tlustého svetru se soby) šeptá něco v tom smyslu, že je to hrozné, jak může žena mít holou hlavu, tetování a takhle se oblíknout. Ale je od něj hezké, že přišel taky darovat.

Dámy, můžu vám říct, že jsem narazila a na několik mužských vzorků, které bych ráda vysála i já. A krev by to nebyla. Třeba jeden namakaný, zhruba 195 cm vysoký potetovaný fešák, který měl pohled raněné laně. Ano, celkem se to k němu nehodilo, ale na mě prostě tak působil. Nebo mladý studentík, který cudně klopil zrak a prohlížel si linoleum. Nevím, co tam bylo tak zajímavého, protože bylo bez kostiček, které by se daly aspoň počítat, ale prakticky svůj zrak z něj neodlepil. Nebo další vtipálek, který svou dobrou náladu šířil od sestřiček směrem k ostatním a posílal úsměvy na všechny strany.

Po vysátí předepsaného množství krve jsem se přesunula do haly, kde jsem si načepovala "kávu" a něco sladkého z automatu. Na vše dostáváme žetony plus poukázku v hodnotě 50,-Kč.

Jak tak sedím a vychutnávám si ten pocit vyjímečnosti (ano vždycky se cítím výjimečně, protože vím, že něco vyjímečného dělám, ať vy máte názor jakýkoli), přemýšlím, proč ještě nikdo nevymyslel seznamku na transfuzní stanici? Z hlediska bezpečnosti by to bylo jistě výhodné.

Vím, že i tady každý druhý tvrdí, že je dárce krve, ale věřte tomu že?

Na transfuzce by to mohl okamžitě doložit i průkazem s přesnou evidencí odběrů.

Proč to zatím ještě nikoho nenapadlo? Nevíte?


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 laskana1pohled laskana1pohled | E-mail | Web | 12. června 2017 v 15:43 | Reagovat

Seznamka na trasfůzce je fakt dobrej nápad, jenže většina lidí s -0,5 l krve asi nemá na seznamování náladu :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama