Věčný svit neposkvrněné mysli

30. srpna 2016 v 20:42 | Sig
.....není citací z básně Eloisa Abelardovi Alexandera Popea, ale názvem filmu, tragického milostného vztahu, v němž se zapomnění stalo jedinou útěchou jeho hrdinů. A já se rozhodla následně vytvořit blog na tohle téma. Protože mi přijde docela k zamyšlení.

V kostce se jedná o následující:

Ona a On. Seznámili se ve vlaku. Byli spolu asi dva roky, zprvu zamilovaní a šťastní i přes svou rozdílnost. Postupem času se vytrácela zamilovanost a začínali na protějšku hledat chyby. Najednou to tak ideální nebylo. Zjistili, že jeden chce něco jiného než druhý. Jeden z nich chce dítě, druhý se na něj ještě necítí. Začínají je iritovat i maličkosti. Odhozená ponožka na podlaze. Použitý odličovací tampon na umyvadle. A pak už stačil třeba jen pohled. Nebo být ve stejné místnosti s tím druhým a bylo po náladě.

Takže co neodvratně muselo následovat? Ano - rozchod. Vlastně několik let spolu jen žili a existovali, aniž by založili rodinu. Co mohlo být jednoduššího že?

Jenže jeden z nich (žena), si nechtěla nechat vzpomínky na toho druhého. Chtěla si je vymazat z hlavy. Aby její protějšek nebyl v její hlavě navždy. Nechtěla se spoléhat na to, že stařecká demence jí vymaže jednou naprosto vše. Měla totiž v úmyslu začít nový život. Úplně nový a bez jediné vzpomínky na partnera, kterého už nemilovala.

A když zjistila, že existuje firma, v jejíchž silách je tohle vše jí poskytnout, neváhala. Musela vzít všechny věci, dopisy, dárky, pohledy - prostě všechno, co má nějakou vazbu k exprotějšku a přinést je odborníkům, kteří z nich vytvořili tak zvanou paměťovou mapu, kterou když člověk projde, je naprosto bez vzpomínek na expartnera. Takže když ho kdekoliv potká, netuší, že s ním strávil část svého života.

Problém nastal ve chvíli, kdy vymazání paměti si nechal provést jen jeden z dvojice. Muž z onoho páru totiž trpěl natolik, že se rozhodl podrobit se vymazání taky. Nemohl žít s pocitem, že jí se vzpomínky na něj už nikdy nevrátí.

Ano, zhruba o tom je film, který střídá prvky romantiky a scifi a nabízí nám několik dějových linií různých lidí. Ale hlavní roli tady pořád hrají Joel a Clementine, kteří si vůbec nepamatují, když se seznámí ve vlaku, že už spolu vlastně žili. Předtím než si oba nechali vzájemně vymazat z paměti jeden druhého. Jsou tak odlišní, a přesto se něčím mimořádně přitahují. Takže i přes šok a zmatek, když zjistí, že už spolu vlastně jednou byli, rozhodnou se začít spolu znovu. I přesto, že vědí, že všechny chyby mohou opět zopakovat.

A já mám na vás teď otázku.

Dovedete si představit, nebo lépe řečeno - chtěli byste někoho vymazat ze svých vzpomínek? Ze své paměti?

Ne NĚCO - ale NĚKOHO! Osobu, se kterou jste třeba určitou dobu sdíleli svůj život a ona vám buď nějak ublížila, nebo jste se rozešli natolik ve zlém, že byste ji nechtěli mít ve své hlavě? Nebo jste ji naopak tolik milovali, pořád vás to trápí a nemůžete zapomenout...

Já myslím, že bych nic takového nechtěla. I když nemůžu říct, že by mi nikdo nikdy neublížil. Ale vždycky jsem to brala spíš jako ponaučení a životní lekci.

Výmaz paměti by se mi hodil spíš na dva partnery, které jsem opravdu a celým srdcem milovala, ale z nějakého důvodu spolu už nejsme nebo nemůžeme být. I přesto pořád tak nějak cítím, že kdyby to bylo možné, byla bych schopná pokračovat tam, kde jsme přestali, i když nebyli bezchybní. Sleduju je dlouho už jen z povzdálí, a když vidím, že jsou šťastní a spokojení, na jednu stranu jim to moc přeju, ale na druhou mě to pořád bodá jako dýka do srdce. A netuším, jak dlouho ještě bude.

Pak si říkám, nač prožívat něco krásného, když nám nakonec vše zůstane jen v našich vzpomínkách? Když my chceme to štěstí zažívat zas a znova? Ještě si prožít něco krásného, než to tu úplně zabalíme.

Ale pan Osud je k nám už skoupý. Vždycky nám podrazí nohy nějakým tím ALE nebo JENŽE. Dávno už víme, že nic není ideální a až ve chvíli, když člověk přestane cokoliv řešit, snažit se a nechá věci plynout, teprve pak všechno bude, jak má být.

Víme ale všichni jak těžké to je, že?

Takže co vy?

Vymazat nebo nevymazat někoho ze své hlavy?


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama